Drodzy Rodzice! Chcielibyśmy zaapelować w sprawie niebezpiecznego trendu, który dotarł również do Polski. Mowa o zabawce Huggy Wuggy. Przytaczamy kilka informacji na temat tej postaci, ponieważ, być może niektórzy z Państwa nie są świadomi z czym wiąże się ta „zabawka”. Ten uśmiechnięty miłośnik przytulania to postać z gry survival horror (adresowanej dla osób powyżej 16 roku życia), który przytula by zabijać, a czerwień na jego twarzy otaczająca liczne zęby jest symbolem krwi jego ofiar. Choć już sam wygląd maskotki przemawia za tym, by nie gościła ona w rękach kilkulatka, okazuje się, że zainteresowanie światem Huggy’ego wśród młodszych dzieci szkolnych oraz przedszkolaków rośnie w zatrważającym tempie. Zabawka wzbudziła tak duże zainteresowanie, że stała się tematem rozmów na podwórku, filmów, które dzieci przypadkowo odnajdują na YouTube i TikToku. I choć nie są to media dostępne dla dziecka bez kontroli, często za pośrednictwem starszych kolegów lub rodzeństwa – trafiają na dzieci młodsze. Wzbudziło to w nas niepokój, dlatego jako pracownicy szkoły i przedszkola apelujemy.
Robimy to, żeby uświadomić tych z Państwa, którzy nie mieli pojęcia z czym związana jest ta niepozorna maskotka.
Robimy to, żeby poprosić o pomoc w zatrzymaniu tego bardzo niebezpiecznego trendu.
Robimy to, żeby przypomnieć, że obecna technologia oprócz niesamowitych dobrodziejstw niesie za sobą ogromne zagrożenie. I to Państwo mogą ochronić przed nim swoje dzieci.
Przytulanie = zabijanie
Na drodze ciepłego i czułego gestu – zabawka zabija. Dla małego dziecka, którego doświadczenie przytulania stanowi narzędzie regulowania napięcia, budowania poczucia bezpieczeństwa, wiązanie go z okrucieństwem odbiera mu jego funkcje. Zabawka inspiruje do ataku, agresji, odtwarzania gry. Dzieci przytulają się wyszeptując groźby, ganiają strasząc śmiercią, tworzą żarty oparte na wystraszeniu kolegi z użyciem zabawki. W zabawie z wykorzystaniem tego pluszowego potwora dominuje agresja, straszenie i atak. Nie są to postawy, które chcemy u dzieci kształtować.
Co zrobić, gdy dziecko boi się zabawki?
Być może chciałeś uchronić swoje dziecko przed niebezpieczną zabawką. Zdarza się, że poprzez rodzeństwo, kontakt ze starszymi kolegami – niestety, poznało ono potwora o zębach ociekających krwią. To co możesz zrobić:
- rozmawiaj z dzieckiem: wyjaśnij, że to fikcyjna postać, że dziecko jest bezpieczne
- kontroluj: towarzystwo, youtube, gry, w które dziecko gra
- uświadamiaj: być może inni rodzice w Twoim otoczeniu nie mają świadomości, że ta zabawka może negatywnie wpływać na ich dzieci. Podziel się z nimi tą wiedzą.