•

Podwaliny dzisiejszej szkoły stanowiły trzy szkoły: w Łochowie, Baczkach Fabrycznych, Jasiorówce. W roku 1906 car rosyjski Aleksander dał Polakom autonomię i pozwolił na zakładanie polskich szkół. W Jadowie powstało wówczas Koło Polskiej Macierzy Szkolnej, które powołało jednoklasowe szkoły w Jadowie, Łochowie, i Stefaninie.

Szkoła w Łochowie obejmowała dzieci z przyfolwarcznej części osady. Istniała dwa lata, w tym rok jako szkoła prywatna.

W 1919 roku powstała normalna dwuklasowa Publiczna Szkoła Powszechna w Łochowie. Mieściła się w lokalu wynajętym od gospodarza Bartosiewicza, a pierwszą nauczycielką była pani Jadwiga Bańska. W 1920 roku szkoła liczyła cztery oddziały dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

W 1921 roku kierownikiem szkoły został Edward Koper. Dzieci przeniesiono do nowego lokalu, który wynajęto od Zarządu Dóbr Łochowskich. W latach 1926/27 szkoła liczyła już siedem oddziałów. Lata 1929/1930 okazały się okresem przełomowym dla szkoły. Brak własnego lokalu, duże koszty wynajmu skłoniły władze do połączenia szkół w Łochowie, Baczkach Fabrycznych i Jasiorówce.

W ten sposób powstała jedna siedmioklasowa Szkoła Powszechna w Wymysłach – centralnym punkcie nowego regionu.W roku 1944 przeznaczenie budynku szkolnego ponownie się zmieniło. Został przejęty przez żołnierzy radzieckich i zaadoptowany na szpital wojenny. Kolejny rok szkolny przyniósł zmianę stopnia organizacji szkoły. Powstała ośmioklasowa szkoła powszechna, a rok później siedmioklasowa. W roku 1956 szkoła pod kierownictwem Józefa Tereszczuka liczyła już 20 oddziałów i uczęszczało do niej 569 uczniów. Nadal funkcjonował  budynek „za torami”, w którym prowadzono zajęcia lekcyjne dla klas I - IV. Pozostałe sale mieściły się w budynku drewnianym położonym w Borku  Łochowskim.W roku 1957 przeprowadzono remont budynku drewnianego m.in. wymieniono dach, oszalowano ściany. Jesienią 1958 roku położono fundamenty pod nowy budynek szkolny. Osada Łochów zaczęła się bowiem bardzo szybko rozbudowywać
                i szkoła nie była w stanie pomieścić wszystkich uczniów. W roku 1959 nowy budynek został oddany w stanie surowym, a rok później rozpoczęto w nim naukę. Lata 1966/67 przyniosły kolejne zmiany w oświacie. Szkołę podstawową ponownie rozszerzono do ośmiu klas.

Kolejne ważne wydarzenie w życiu szkoły miało miejsce 26 września 1993r. Decyzją Pana Kuratora Oświaty w Siedlcach mgr Wojciecha Czepczyńskiego nadano Szkole Podstawowej nr 1 w Łochowie imię Baonu „Nadbużańskiego” Armii Krajowej.

Koło Terenowe Światowego Związku Armii Krajowej przekazało szkole i drużynie harcerskiej im. Szarych Szeregów sztandary oraz ufundowało tablicę pamiątkową.

Decyzją Rady Pedagogicznej dla upamiętnienia tych wydarzeń ustanowiono dzień 26 września Świętem Szkoły.