• WIEŚCI Z JEDYNKI

• WIEŚCI Z „JEDYNKI”

Najstarsza szkoła w naszym mieście, „Jedynka”, obchodziła w tym roku jubileusz 20 – lecia nadania imienia, uroczystości odbyły się 26 września 2013r. Jest to zaszczytne imię: Baonu „Nadbużańskiego” Armii Krajowej. Dla przypomnienia dodamy, że jest ono związane z formacjami Armii Krajowej działającymi w czasie  II wojny światowej na terenach  Jerzysk, Brzuzy, Sadownego, Łochowa.

Szkoła Podstawowa nr 1 otrzymała honorowe odznaczenie żołnierzy Armii Krajowej Powstańcze Oddziały Specjalne  - Jerzyki.

W maju tego roku spotkaliśmy się ponownie, by świętować przyznanie szkole kolejnego odznaczenia za szczególny wkład szkoły w kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych wśród uczniów: Odznaczenie pamiątkowe za zasługi  dla Światowego Związku Armii Krajowej.

Swoją obecnością zaszczycili nas pan Jerzy Broszkiewicz – przewodniczący stowarzyszenia żołnierzy AK, pan Stanisław Dudek, pan Zdzisław Izydorczak, pan Andrzej Sadowy, pan Burmistrz Marian Dzięcioł, pan Andrzej Suchenek – przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie i dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowe w Łochowie, pan Zbigniew Suplicki – sekretarz gminy, pan Eugeniusz Redman - dyrektor Zespołu Obsługi Szkół Samorządowych w Łochowie, pan Bogusław Piątek – Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów, dyrektorzy szkół: pani Agnieszka Pyźlak, pani Krystyna Dołowy, pan Paweł Gelbrecht, pan Andrzej Nowotka oraz Radni Gminy Łochów, przedstawiciele Światowego Związku AK, rodzice, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.

Indywidualne odznaczenia otrzymali: pani Dyrektor Magdalena Sobiczewska, pan Marian Dzięcioł – Burmistrz Gminy Łochów, pan Bogusław Piątek – Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów oraz pan Maciej Derlicki -  autor opracowania naukowego dotyczącego historii Armii Krajowej na terenach powiatów wołomińskiego  i węgrowskiego.

Młodzież przygotowała akademię o tematyce patriotycznej, której treści przybliżyły zebranym historię AK oraz wzbudziły w oczach wielu, wzruszenie. W pamięci pozostały takie pieśni, jak” Szary mundur” czy „ Warszawo ma”. Chciałoby się wymienić wszystkich młodych artystów, jednak wspomnimy wokalistów, których śpiew poruszył  nasze serca: Olga Klimek – uczennica klasy VI, Inka Lis – uczennica klasy IV, Paula Rogala – uczennica klasy V  i Sebastian Figiel- uczeń klasy VI. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować młodzieży za ciężką pracę przy przygotowaniu akademii oraz ich rodzicom za cierpliwość i wyrozumiałość.

22 czerwca 2014 r. uczestniczyliśmy w akcji „Anioły w Łochowie” organizowanej m.in. przez Caritas Łochów, gdzie zaprezentowaliśmy fragmenty montażu słowno – muzycznego poświęconego właśnie AK. Spotkała nas tam miła niespodzianka – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Baonu „Nadbużańskiego” Armii Krajowej odznaczona została medalem za krzewienie wartości patriotycznych. Pani Dyrektor Magdalena Sobiczewska otrzymała honorowe odznaczenie Związku AK za kształtowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży.

Te odznaczenia mają dla nas nauczycieli i uczniów ogromną wagę, jesteśmy wdzięczni za dostrzeżenie naszego skromnego wkładu w pielęgnowanie pamięci o Tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny.To jeden z  przykładów pracy szkoły, bierzemy również udział w konkursach, happeningach, akcjach ekologicznych, jesteśmy organizatorem mini maratonu niepodległościowego ( 11 listopada), który cieszy się popularnością wśród dorosłych i młodzieży. Korzystając z okazji dziękujemy rodzicom naszych uczniów, sponsorom, władzom gminy za pomoc w organizacji maratonu niepodległościowego.

W szkole działa wiele kół zainteresowań, podczas których nasze dzieci rozwijają swoje talenty, radośnie spędzają czas po zajęciach lekcyjnych. Nasi uczniowie osiągają sukcesy w konkursach szkolnych, gminnych, jak i powiatowych. Aktywnie pracuje zespół  taneczny, który zdobywa trofea w turniejach tańca sportowego w kraju. Współpracujemy z Nadleśnictwem Łochów, Ochotniczą Straż Pożarną, Nadbużańskim  Parkiem Krajobrazowym, Caritas Łochów i innymi instytucjami, które możemy nazwać:

PRZYJACIÓŁMI JEDYNKI.

Oby tak dalej!